1. évad
Tényleg létezik egy természetfeletti jótevő? Akkor miért esik ennyi szörnyűség? És miért nem jelenik meg inkább egyszerűen? Nem arról van inkább szó, hogy a hit csak menekülés, és leegyszerűsítés? Hogy mindez csak egy ősi tudat babonás képzeletében létezik, melyet lassan meghalad a tudományos hozzáállás? A Bibliával szembeni legalapvetőbb kifogásokat Gesztesi Máté, filmíró szegezi neki Ruff Tibornak, a Rabbiképzőn doktorált filozófus-teológusnak. A hit filozófiája. Minden pénteken jelentkező podcast sorozat.
1. rész: KICSODA ISTEN?
Kicsoda Isten? Létezik-e egyáltalán? - ennek a főkérdésnek a kapcsán beszélünk érvekről, és ellenérvekről, a szabad akarat kérdéséről, de Nietzsche is szóba kerül, illetve azt is megvitatjuk, miért nehéz definiálni a Teremtő fogalmát, és nem mellesleg mi az, hogy szeretet.
2. rész: TEREMTÉS ÉS EVOLÚCIÓ
Semmiből mi sem lesz - mondja Lear király. A bibliai teremtés teóriáját ütköztetjük az ősrobbanásos-, és evolúciós elméletekkel. Ezen kívül megbeszéljük, hogyan lehet minden ember bűnös, kicsoda Lucifer, és milyen jellegű szerelem volt Ádám és Éva között.
3. rész: LELKIISMERETI KOR
Hogyan jutott el az emberiség az özönvízig? És van, aki tényleg azt állítja, hogy ez a dolog konkrétan így megtörtént? - ilyen kérdésekkel folytatjuk bibliai kalandozásunkat, melynek során arról is beszélünk majd, hogy ha az ember ennyire gonosz, vajon miért vesződne velük Isten, egy teljes, és tökéletes lény? Illetve megbeszéljük, hogy valóban élhettek-e szörnyek az özönvíz előtt?
4. rész: ÁLDÁS ÉS ÁTOK
Hogyan kormányozza Isten a világot a Biblia szerint? Tényleg van a nemzeteknek üdvtörténeti feladata? Mi az, hogy áldás, és átok? Hogyan lehet eldönteni, hogy mi az, ami az Örökkévalótól származik, és mi az, ami nem? - mindezeken kívül pedig arról is értekezünk, Tibor szerint milyen egy erkölcsös filozófus.
5. rész: A ZSIDÓSÁG EREDETE
Ebben az adásban a zsidóság eredetének kérdését igyekeztünk körül járni. Ezen kívül megbeszéltük, ki lehet Sálem királya, és vajon miért választotta ki Isten éppen Ábrahámot, illetve miért van jellemzően kisebbségben az emberiség Istent követő része? - vallásfilozófiai értekezéssorozatunk folytatódik tehát.
6. rész: MÓZES ÉS A TÖRVÉNY
Eheti adásunkban a Törvény kerül középpontba. Megbeszéljük, mi a Tóra koncepciója, és hogy miért tekinthető a szöveg olyan mesterműnek, amely valóságos élőlényként van jelen a zsidóság történetében. Megvitatjuk, mi a kabbala, és szót ejtünk arról, hogyan lehetséges Szentély nélkül bűnbocsánatot nyerni.
7. rész: PRÓFÉCIÁK
Ebben az adásban a próféta személyéről beszélgetünk, illetve arról, ki lehet próféta, és egyáltalán mi az, hogy prófécia. Szóba kerül Nostradamus, és a mély álom szelleme, amely a keresztények szerint a zsidóságot a mai napig sújtja, illetve megvitatjuk, miként szereti az Örökkévaló Izraelt.
8. rész: A MESSIÁS
A Messiás kérdéskörét körüljáró adásunkban megbeszéljük, milyen bibliaértelmezési áramlatok mentén alakult ki a zsidó-keresztény világban az egy személyben elérkező Messiás koncepciója. Ezen kívül szóba kerül, hogy mitől új az a szövetség, ami Jézus által köttetett Isten és az emberiség között, és hogy mitől lépett eszerint magasabb érettségi szintre az emberiség. Majd végezetül igyekszünk megtudni, tulajdonképpen mi is változott a világban azzal, hogy Jézust keresztre feszítették, hiszen háborúktól, boldogtalanságtól, és betegségektől sajnos az összképet tekintve nem szabadultunk meg.
9. rész: A MEGVÁLTÁS KONSTRUKCIÓJA
Ebben a műsorban arról lesz szó, hogyan alakulhatott volna még az üdvtörténet, illetve mennyiben vádolható Júdás azért, amit tett. Beszélünk továbbá Illés szanhedrinjéről, hamis tanítókról, és hogy vajon bizonyítható-e egyáltalán a Jézus történet tényszerűsége.
10. rész: JÉZUS ÉS A TÓRA
Ebben az adásban a zsidóság talán leglényegesebb kifogásait tárgyaljuk a Jézus kérdés kapcsán. Megbeszéljük, hogyan lehet Isten ember, illetve elemezzük, Jézus vajon megszegte-e a Tóra bármely parancsolatát. Ezen kívül arra is kitérünk, miért elviselhetetlen az őszinteség az emberiség számára, mit jelent betölteni a törvényt, és hogy vajon mit kell tenni, ha az ember több feleséget szeretne egyszerre.
11. rész: A SZÍV TÖRVÉNYE
Az evangéliumok Jézus-i kijelentéseinek elemzéséhez kerülünk ezúttal közelebb, ehhez pedig felvázoljuk, hogyan épül fel a teljes Szentírás, kiderül tehát, hogyan egészítik ki egymást a különböző egységek. Megvitatjuk a pénz kérdését a kereszténységben, illetve szó lesz a szeretet formáiról, és témán kívül a szenvedélybetegségek legyőzéséről is.
12. rész: TALÁLKOZÁS A MINDENHATÓVAL
Ebben az adásban megbeszéljük, hogyan tud egy törvény kiüresedni, mikor jutunk legközelebb a Teremtőhöz, illetve mi az, hogy barátság. Ezen kívül szó esik hegyek mozgatásának mikéntjéről, és arról, vajon korunk rosszabb-e, mint a régebbiek. Egy adott ponton pedig megvitatjuk, vajon mikor jöhet el a végső messiási leszámolás.
13. rész: JÉZUS NEVE
Ebben az adásban megvitatjuk, vajon tényleg léteznek-e kimondottan gonosz, láthatatlan lények, úgynevezett démonok. Körüljárjuk, Jézus vajon mit gondolt erről a kérdésről, és hogy a nevében való gyógyítás biztosan Istentől származik-e. Felvetjük továbbá a pünkösdi-karizmatikus mozgalommal szembeni előítéletek témáját, és megbeszéljük hogyan lehet eligazodni ebben a kérdésben.
14. rész: FELTÁMADÁS
Ennek kapcsán beszélgetünk bibliai hitről, emberáldozatról, és a "cél szentesíti az eszközt" etikai kérdéséről. Ezen kívül körül járjuk, hogy Jézus önfeláldozása Tórailag jogszerű volt-e, illetve megvitatjuk hogy a szanhedrin tagjai hogy nem tértek meg egy ember testben való feltámadása láttán.
15. rész: A PÉNZ SZERELME
Ezúttal szó lesz Jézus feltámadásának jogi következményéről, illetve beszélünk a húsipar kegyetlenkedéseiről, és többek között ennek kapcsán a pénz szerelméről is. Megvitatjuk, vajon József miért nem kereste családját szabadulása után, és mi a különbség a jogi, és az érzelmi megbocsátás között.
16. rész: SZENTLÉLEK I.
Adásunkban szó lesz arról, lehet-e külön imádkozni Isten három személyéhez, mit jelent ténylegesen Isten képmása, illetve hogyan kell elképzelni azt, hogy az Úr megosztja magát. Továbbá megvitatjuk, miért olyan becses az Atya számára a Szent Szellem, és hogy vajon miért épp a Szent Szellem elküldése az üdvtörténet következő lépcsőfoka Jézus Krisztus után.
17. rész: SZENTLÉLEK II.
Folytatódik előző beszélgetésünk Isten szelleméről. Tovább fűzzük az üdvtörténet koncepcionális elemzését, illetve megvitatjuk, vajon mi a helyzet üdvösség szempontjából azokkal az emberekkel, akik nem kaptak hiteles és pozitív képviseletet Isten igéjéről. Mindezen túl pedig arról lesz szó, hogyan lehet megítélni, vajon a Szent Szellem munkálkodik-e valahol, illetve milyen személyes lelki és fizikai élményt okoz Isten jelenléte.
18. rész: UTOLSÓ IDŐK
Mielőtt címadó témánk szóba kerülne, megvitatjuk, vajon hogyan írhatta Isten a Bibliát, hiszen valójában emberek évszázadok során alkotott szövegéről van szó. Ezen kívül szó lesz arról, mitől nevezhető egy gyülekezet Szentlélektől betöltöttnek, illetve hogy mi a speciálisan Izraelre jellemző, nagyon pozitív légkör, talán itthon is elsajátítható titka. Majd pedig átbeszéljük, miért hitelesebb éppen ma utolsó időkről beszélni, tekintve, hogy az elmúlt kétezer évben állandóan ugyanezt hirdették a különböző irányzatok. Adódik továbbá a kérdés, hogy vajon a számítgatások ellenére van-e egyáltalán esélyünk elkerülni az apokalipszist?
19. rész: APOKALIPSZIS MOST
Előző adásunkban megvitattuk, miért nem őrültség - sőt, a biblikus világnézet szerint egyenesen logikus - azt állítani, hogy mi jelenleg az úgynevezett utolsó időkben élünk. Ennek nyomán most megtárgyaljuk, hogyan zárul majd le ez a világkorszak a próféciák szerint. Ezen kívül szót ejtünk Izrael szerepéről, a keresztények sorsáról, valamint arról, hogyan formálja át az emberiség történetét, ha ezek az események valóban bekövetkeznek.
20. rész: ÖRÖKKÉ
Utolsó epizódunkban megvitatjuk, vajon hol vannak most azok, akik már nincsenek közöttünk, illetve mi lesz az ő jövőbeli sorsuk a bibliai próféciák szerint. Szó lesz továbbá az emberiség szombatjáról, az ezeréves királyságról, mikor a Föld népe egy számára teljesen szokatlan, ámde annál pozitívabb hatalmi struktúrában él majd, békében, és igazságosságban. És végül ellamentálunk azon, vajon mi fog történni az ezer év végén, amikor Isten személyesen fog belépni az univerzumba, hogy megkezdődjön az örökkévalóság.